Testarea stației de epurare a apelor uzate din orașul Telenești

La  02 mai, dl Vadim Lelic primarul de Telenești, împreună cu dna Kelsey Walters  administratorul companiei KB-WALCOMA, dna Diana Cazacu managerul de proiect din partea USAID, dl Viorel Jardan directorul ADR Centru,  însoțiți de specialiștii din instituțiile respective s-au întrunit la șantierului unde se construiește stația de epurate în orașul Telenești.  În cadrul întrunirii a fost testat lucrul  stației de epurare a apelor uzate și calitatea lucrărilor efectuate. Pînă în prezent în cadrul proiectului au fost construite circa 17 km de rețea de canalizare în s.Inești și or.Telenești, 1 stație de pompare în s.Inești și 2 stații de pompare în oraș. Suma totală a proiectul regional „Construcţia staţiei raionale de epurare şi dezvoltare a sistemului public de canalizare şi epurare a apelor uzate la nivel intercomunitar” din orașul Telenești va ajunge la 29 616 867 lei,  dintre care 21 817 792  lei sunt solicitați din Fondul Național de Dezvoltare Regională,  inclusiv suma de 498 913 $, care reprezintă finanțare din partea USAID, iar restul 150 000,00 lei sunt suportați de Primăria or. Telenești.

Locuitorii orașului Telenești și a satului Inești sunt recunoscători și  mulțumesc investitorilor americani pentru sprijinul acordat în vederea creșterii condițiilor de trai pentru locuitorii raionului Telenești.