Astăzi la primaria or.Telenesti a avut loc ședința de lucru privitor la mersul lucrărilor în cadrul proiectului „Construcţia staţiei raionale de epurare şi dezvoltarea sistemului public de canalizare şi epurare a apelor uzate la nivel intercomunitar” cu participarea  dnei  Diana Cazacu, reprezentantul USAID Moldova, dl Eugen Secrieru reprezentantul  ADR Centru, dl Alexandru Ciocan directorul S.R.L. „Polimer Gaz Construcții”, dl Constantin Roșca, autorul de proiect, dl Iulian Tovarnitchi, inspector tehnic,  dl Vadim Lelic primarul orașului Telenești  cu echipa de implimentare a proiectului din cadrul primăriei. În cadrul ședinței au fost examinate modificările care au parvenit la proiect, graficul de executare a lucrărilor, montarea utilajului tehnologic,  despre durabilitatea proiectului și alte chestiuni. După prezentarea informațiilor și discuțiile ce au avut loc a fost  inspectat  sectorul nr.4  santierul, unde decurg  lucrările de constructie a statiei de epurare a apelor uzate.

Suportul financiar al USAID în cadrul proiectului dat este de 498 913 dolari americani.

nine + one =