Ambasadorul SUA, Excelența sa,  Derek J. Hogan și Asistentul Administratorului USAID pentru Europa şi Eurasia, Brock Bierman în vizită la Telenești.

Astăzi ambasadorul SUA, Excelența sa,  Derek J. Hogan și Asistentul Administratorului USAID pentru Europa şi Eurasia, Brock Bierman, însoțiți de reprezentanți ai USAID Moldova și al Progrmului Comunitatea Mea, primarii din municipiile Comrat, Strășeni și Ungheni, au vizitat stația de epurare a apelor uzate din orașul Telenești, care a fost cofinanțată de Guvernul SUA și care aduce un șir de beneficii pentru cetățeni, oportunități de dezvoltare a instituțiilor sociale, dar și a agenților economici, care au reușit să creeze noi locuri de muncă pentru cetățeni.   Delegația a avut o discuție constructivă cu dnul Primar – Vadim Lelic – în ceea ce privește asistența pe care orașul Telenești a primit-o până acum și despre planurile viitoare de dezvoltare a orașului. De menționat că SUA au fost și rămân printre principalii parteneri de dezvoltare a orașului Telenești. Foarte multe proiecte realizate în Telenești au fost posibile doar grație sprijinului din partea poporului american. În cadrul vizitei au avut loc un schimb de opinii cu primarii municipiilor și a orașului Telenești despre problemele cu care se confruntă autoritățile locale,  subiectul descentralizării, reforma administrativ-teritorială în scopul valorificării eficiente a resurselor, pentru promovarea unei guvernări bazate pe necesitățile locale și pe cetățeni.

ten − 9 =