Acord de Colaborare încheiat între primăria or.Telenești și Primaria or. Haifa Israel, menit să dinamizeze cooperarea economică, sociala și culturală

Pe 19 martie 2018, Primăria orașului Telenești a semnat un ACORD DE COLABORARE cu Primaria or. Haifa Israel, menit să dinamizeze cooperarea economică, sociala și culturală dintre orașele noastre.

Această cooperare a fost facilitată și impulsionată de puternica DIASPORA a EVREILOR TELENEȘTENI din orașul Haifa.
Lengendarul nostru băștinaș NAUM KIJNER (proprietarul renumitului restaurant moldovenesc BASARABIA din Haifa) a reușit să convingă conducerea primăriei orașului Haifa ca Telenești să devină oraș-pilot din Republica Moldova cu care merită de impulsionat cooperarea dintre ISRAEL și localitățile de origine a diasporei evreilor moldoveni.
****
Aceasta realizare a fost posibila gratie suportului Proiectului PNUD „Migratie si Dezvoltare Locala”.

one × two =